GlobalEtik Beyannamesi
GlobalEtik Beyannamesi
CEO’muzdan bir mesaj

Our unique culture drives our purpose of saving people money so they can live better, and the foundation of our culture is a commitment to operating with integrity. Even as we change to meet the needs of our customers, Walmart will stay true to the values, beliefs and behaviors that have guided us over the last 50 years. Regardless of where each of us works in our global company, this Statement of Ethics is the guide to exemplifying integrity as a Walmart associate. It’s a daily resource for making honest, fair and objective decisions while operating in compliance with all laws and our policies. This Statement of Ethics applies to me, the board of directors and all associates at every level of our organization. Through your ethical behavior and willingness to speak up for the highest standards, we earn and keep the trust of our customers, each other and our local communities. We believe in everyday low cost and everyday low prices, but only if accomplished through our everyday integrity. Thank you for your commitment to our Statement of Ethics. It means more than making ethical decisions; it demonstrates you care about Walmart, our reputation and our customers.

 

Doug McMillon
President and CEO
Wal-Mart Stores, Inc

Benzersiz kültürümüz, insanların tasarruf ederek daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlama hedefimizi destekler ve kültürümüzün temeli, bütünlük ile çalışma bağlılığıdır. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt vermek için değişsek de Walmart, son 50 yılda bize rehberlik eden değerlere, inançlara ve davranışlara bağlı kalacaktır.

Küresel şirketimizde her birimizin nerede çalıştığına bakılmaksızın bu Etik Beyannamesi, bir Walmart çalışanı olarak bütünlük örneği gösterme kılavuzudur. Bu, tüm yasalar ve politikalarımıza uygun olarak çalışırken dürüst, adil ve tarafsız kararlar vermeye yönelik günlük bir kaynaktır. Bu Etik Beyannamesi ben, yönetim kurulu ve organizasyonun her bir seviyesindeki tüm çalışanlar için geçerlidir.

Etik davranışınız ve yüksek standartlar konusundaki istekliliğiniz ile, müşterilerimizin, birbirimizin ve yerel topluluklarımızın güvenini kazanıyor ve koruyoruz. Daima bütünlüğümüzü koruyarak yapıldığı takdirde daima düşük maliyet ve daima düşük fiyatlara inanıyoruz.

Etik Beyannamemize bağlılığınız için teşekkür ederiz. Bu, etik kararlar almaktan daha öte bir anlam taşımaktadır; bu, Walmart’ı, itibarımızı ve müşterilerimizi önemsediğinizi gösterir.

 

Doug McMillon
Başkan ve CEO
Wal-Mart Stores, Inc.

GlobalEtik Beyannamesi
GlobalEtik Beyannamesi